2020 AKS Graduate Fellowship

Dragi iubitori de cultură și limbă coreeană,

Sper că vă păstrați pacea interioară în timpul pandemiei.

Vă invităm să vă depuneți candidatura pentru Bursa de Cercetare AKS 2020, un program ce nu necesită susținerea unei lucrări, având în vedere absolvenți internaționali din domeniul studiilor coreene, oferind oportunitatea de a desfășura activități de cercetare timp de șase luni în Coreea la Graduate School of Korean Studies, Academy of Korean Studies.

• Avantajele unei burse AKS

○ Bursă lunară de 750,000KRW(≈2706.12RON) și bilet de avion dus-întors

Cazare în campusul studențesc fără cheltuieli

○ Durata bursei: 6 luni(1 septembrie 2020 ~ 28 Feb 2021)

Academy of Korea Studies va desemna un profesor drept îndrumător fiecărui beneficiar al bursei AKS până la finalizarea programului. Specializarea profesorului va fi relevantă activității de cercetare a beneficiarului bursei AKS.

Sunt disponibile cursuri de limbă coreeană, precum și programe de experiență culturală. (fără cheltuieli)

2. Eligibilitate

Studenții internaționali înmatriculați la un program de studii universitare de master sau de doctorat la  o universitate din străinătate, începând cu data începerii bursei de cercetare( 1 septembrie 2020), ale căror subiecte de cercetare sunt legate de Coreea/ studii coreene.

Studenții înmatriculați la un program de master, dar care nu și-au susținut lucrarea de disertație pot aplica pentru Bursa de Cercetare AKS 2020, dar studenții înmatriculați la un program de doctorat nu pot aplica.

Nu este necesar un nivel avansat de limbă coreeană.

3.Aplicare

Candidații trebuie să se înscrie online pe următorul site  gradaks.recruiter.co.kr   între 20 aprilie și 15 mai și să trimită documentele necesare prin poștă sau în persoană până la data de 22 mai.

4. Ghidul de aplicare

○ În coreeană : http://grad.aks.ac.kr/cop/bbs/selectBoardArticle.do?nttId=314856&bbsId=BBSMSTR_000000000110&menuNo=2010112000

○ În engleză : http://intl.aks.ac.kr/english/viewtopic.php?t=564&sid=bc26aa395069e64eb1a9720ab6e9acab