2020 Global Korea Scholarship Program for Graduate Degrees

CRITERII DE ELIGIBILITATE:

– Candidații trebuie să aibă sub 40 de ani începând de la 1 septembrie 2020  (născuți după 1 septembrie 1980)

– Candidații trebuie să aibă media de admitere echivalentă sau mai mare de 80 pe o scară de 100 de puncte.

– Cei care și-au finalizat deja studiile de licență, master sau doctorat în Coreea nu pot să candideze. (Cei care au studiat la o universitate din Coreea printr-un program de schimb de experiență sau au fost invitați în Coreea pot aplica)

AVANTAJELE UNEI BURSE GKS

– Beneficiarii vor avea un curs limbă coreeană timp de un an înainte de începerea programului de studiu

– Beneficiarii vor primi o bursă lunară de 1,000,000 woni pe durata a 3 ani (1 curs de limbă coreeană timp de un an + 2 ani din programul de master) sau 4 ani  (1 curs de limbă coreeană timp de un an + 3 ani din programul de doctorat), precum și transportul, asigurarea de sănătate, etc.

Vă rugăm să luați în considerare faptul că spre deosebire de procedura de recrutare obișnuită care cere candidaților să aibă nivelul de limbă coreeană echivalent sau mai mare cu nivelul 4 al examenului TOPIK, studenții care nu au nivelul suficient de avansat de limbă coreeană pot să candideze pentru o bursă din programul GKS.

Candidații trebuie să depună dosarul (formularul de candidatură, scrisoarea de motivație, planul de cercetare, două scrisori de recomandare, diplomă de absolvire, fișe matricole, etc) prin poștă sau în persoană, dar nu mai târziu de data de vineri, 13 martie, ora 17:00.

Mai multe detalii puteți găsi pe următorul site: