TOPIK (Test of Proficiency in Korean) – Ediția a 73-a în Iași

Centrul de studii coreene ROK al Facultății de Litere  găzduiește pentru prima dată în Iași examenul TOPIK – testul oficial pentru evaluarea competențelor de limbă coreeană, devenind astfel al treilea centru de examinare din România și singurul din zona de nord-est a țării.

** Persoanele care doresc să susțină examenul TOPIK sunt rugate să trimită un email (rokcenteriasi@gmail.com) în care să menționeze numele complet. După acest pas vă vom trimite personal îndrumările pentru înscriere.**

1. Obiective

• Stabilirea și promovarea unui cadru standard de învățare a limbii coreene pentru toți cei interesați.
  • Măsurarea și evaluarea competențelor lingvistice în limba coreeană și utilizarea rezultatelor în vederea admiterii în universitățile din Coreea sau pentru obținerea unui loc de muncă.

2. Participanți

• Pot participa persoanele interesate care nu sunt vorbitoare native de limba coreeană.

Oportunități și utilizări
  • obținerea unui atestat de limbă pentru pentru persoanele care au primit o bursă prin Korean Government Scholarship Program (KGSP) și urmează un curs de limba coreeană
  • admiterea în universitățile coreene pentru persoanele care nu sunt vorbitoare native de limba coreeană
  • obținerea unui post în companiile sau instituțiile publice coreene din Coreea sau din străinătate.
  • obținerea unui certificat de predare a limbii coreene pentru cei care nu vorbesc nativ limba coreeană
  • obținerea unei cărți de rezidență permanentă sau a altor tipuri de viză pe teritoriul Coreei de Sud
  • utilizarea certificatului în cadrul „Korea Immigration and Integration Program” condus de Ministerul de Justiție al Republicii Coreea

3. Data și ora

• 14.11.2020, sâmbătă, 09:10-11:20

TOPIK I (începător, nivel 1-2): 09:10-11:20 (30 de minute + -> 09:40 – 11:20)

Accesul în săli se va face cu cel puțin 30 de minute înainte de începerea examenului (=09:10).

4. Locul de desfășurare a examenului

• Amfiteatrul III. 12, Etaj 2, Corp A, UAIC, Bd. Carol I, Nr. 11, Iași

5. Înscriere (Online):

• Perioada: 26.08.2020 – 02.09.2020 (24:00)
  • Documente necesare: formular de înscriere, carte de identitate, o fotografie scanată (3 cm x 4 cm) și dovada achitării taxei de participare.

6. Taxă
  •   80 RON
Taxa de testare se achită în contul Facultăţii de Litere a Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.
  • Beneficiar: Facultatea de Litere a Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi
  • Cont bancar: RO68BRDE240SV89534452400
  • Cod taxă = 40 (taxă testare lingvistică), cu mențiunea „TOPIK, numele și prenumele participantului(ex. TOPIK, Popescu Ioana)
* Eventualele comisioane bancare vor fi suportate de către candidat.
* Vă rugăm să păstrați dovada achitării taxei primită de la bancă. Documentul va fi solicitat în momentul înscrierii la examen.
     7. Anunțarea rezultatelor
  • Rezultatele testului vor fi publicate după data de 24 decembrie 2020 (pe site-ul official TOPIK: www.topik.go.kr).
  • Rezultatele vor putea fi consultate și la ROK Center for Korean Studies at UAIC.
      8. Contact
**Testarea TOPIK se va desfăşura cu respectarea normelor impuse în contextul pandemiei (măsurarea temperaturii, dezinfectant, semnare declarație, purtare mască, distanțare fizică) asigurată de către organizatori.